August 22th-26th 2018

Aug 22nd - Lome / Črni Vrh nad Idrijo - 14:00 - 18:00

Bulletin
Maps

 

Aug 22nd - Cerkno Cup - stage 1 - First start: 11:00

Live Results: all categories

GPS tracking: M21E | W21E (available from 11:00)

Runners with GPS (you can pick your devices before the start procedure):

  1. Tim Robertson
  2. Matt Ogden
  3. Rafael Dobnik
  4. Stefan Kubelka
  5. Jonathan Crickmore
  6. Jannis Bonek
  7. Blaž Petrovič
  8. Sergiu Fala
  9. Mathias Peter
  10. Lachezar Iliev
  11. Calum McLeond
  12. Vera Mullerova
  13. Tessa Ramsden
  14. Martina Jircakova
  15. Alicia Friberg
  16. Laura Robertson
  17. Zlata Malysheva
  18. Lisbeth van de Velde
  19. Greta Knarston
  20. Imogene Scott

Aug 23rd - Lome / Črni Vrh nad Idrijo

First start: 10:00
Start list: SEEOC | SEEMOC (refresh if the old one is shown to you)
SEEOC Team Entry Form (submit until 22. 8. until 16:00 to office@cerkno-cup.com)
TLM slides


Live results: all categories
GPS tracking: W21E | M21E (published at 11:00)


All results

Results SEEOC

Results SEEMOC

Splitsbrowser

Team results: SEEOC | SEEMOC

Maps

Video: Gabor Szuhan

Photos: Bojan Tavčar


Aug 24th - Ski Center Cerkno

First start: 10:00
Final start lists (new) SEEOC | SEEMOC
SEEOC Team Entry Form (submit until 23. 8. until 17:30 to office@cerkno-cup.com)
TLM slides (new)


Live results: all categories

GPS tracking: M21E | W21E  (published at 11:00)


All results (new)

Results SEEOC

Results SEEMOC

Splitsbrowser (new)

Maps

Team results: SEEOC | SEEMOC

Video: Gabor Szuhan

Photos: Bojan Tavčar

 


 

GPS:

501 Jan Dovč
502 Hribar Andraž
503 Atanasov Apostol
504 Stefan Bilić
505 Ćorič Željko
506 Anatolii Fomicov
507 Dimitar Zhelyazkov
508 Roman Ciobanu
509 Teodor Yordanov
510 Matija Razum
511 Vasilii Fomiciov
512 Ivan Fomiciov
513 Ivan Sirakov
514 Blaž Petrovič
515 Žan Luka Šumečki
516 Rafael Dobnik
517 Andrei Golovei
518 Toby Scott
519 Matt Ogden
520 Gene Beveridge
521 Jonatan Crickmore
522 Tim Robertson

523 Iulia Naghibina
524 Mojca Flerin
525 Meri Chkripeska
526 Anastasia Isacova
527 Nuša Jeram
528 Dragana Dokmanović
529 Antoaneta Dyaksova
530 Liliana Gotseva
531 Galina Ribediuc
532 Andra Anghel
533 Kristina Ivanova
534 Iliana Ilieva
535 Yana Bogya
536 Zlata Malysheva
537 Tessa Ramsden
538 Alicia Friberg
539 Imogene Scott
540 Laura Robertson

Aug 25th - Cerkno

Quarantine has been cancelled for masters (SEEMOC only)! It will only be mandatory for M/W21E and all SEEOC teams.

First start: 16:30
Final start lists: SEEOC | SEEMOC
SEEOC Team Entry Form (submit until 24. 8. until 16:00 to office@cerkno-cup.com)
TLM slides


Live TV feed ( must see!!! ) starts at 16:15

Live results: M21E | W21E | other categories

GPS tracking: M21E | W21E


Overall results

Results SEEOC

Results SEEMOC

Results PreO

Splitsbrowser

Maps

Team results: SEEOC | SEEMOC

Photos: Bojan Tavčar

 


 

Jan Dovč
Peter Tušar
Stefan Bilič
Sergiu Fala
Apostol Atanasov
Matija Razum
Anatolii Fomiciov
Ivan Fomiciov
Vasilii Fomiciov
Teodor Yordanov
Dimitar Zhelyazkov
Roman Ciobanu
Ivan Sirakov
Blaž Petrovič
Rafael Dobnik
Andrei Golovei
Gene Beveridge
Matt Ogden
Kin Kwan Kwok
Toby Scott
Ivaylo Kamenarov
Jonathan Crickmore
Tim Robertson

Mojca Flerin
Sladana Perac
Annamaria Raduly
Nuša Jeram
Dragana Dokmanović
Andra Anghel
Galina Ribediuc
Antoaneta Dyaksova
Kristina Ivanova
Liliana Gotseva
Iliana Ilieva
Tessa Ramsden
Imogene Scott
Alicia Friberg
Zlata Malysheva
Vera Mullerova
Laura Robertson

Aug 26th - Lome / Črni Vrh nad Idrijo

First start: 10:00
Start list
SEEOC Team Entry Form (submit until 25. 8. until 15:00 to office@cerkno-cup.com)
SEEMOC Team Entry Form (submit until 25. 8. until 15:00 to office@cerkno-cup.com)
TLM slides


GPS tracking: M21 | W21


Results SEEOC

Results SEEMOC

Maps

Photos: Bojan Tavčar

Start list for all stages: by class (updated daily)| by club


Live: GPS tracking and live results can be seen from MIDDLE (Stage 2), LONG (Stage 3), SPRINT (Stage 4)


Results:

Overall results (updated daily)

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5

Splitsbrowser:

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5

Maps:

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5

Video: 

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5

Feedback from you?

Feedback from you?

We would very much like to know, what is your opinion about our event this year. You are kindly welcome to fil[...]

Sat, August 25, 2018
Confused on our page?

Confused on our page?

Try this page for a simple HTML of current start lists and results: http://www.okpolaris.si/online/CC/index.html

Fri, August 24, 2018
Team results - SEEOC - SEEMOC

Team results - SEEOC - SEEMOC

Team results have been published. You can find them in the "middle" tab. Direct links are here: Team results[...]

Thu, August 23, 2018
Updated Bulletin and Errata (fixed)

Updated Bulletin and Errata (fixed)

Bulletin has been updated. You can download it here: normal version shorter online version Printed will[...]

Mon, August 20, 2018
IOF OZS SEEOA

Telekom Slovenije Zavarovalnica Triglav Cerkno Resort Primorski val Eta Cerkno EGO group Kolektor Petrol
Bryzos SIGN Sinergise Omikron Eksist Velux Modra zavarovalnica Alpina Gaberles Mizarstvo Jože Štucin s.p. Certa Plus Revizija ebm-papst Elan Lekarna Ljubljana Bagheera Slovenia Kick Ass Bike Plates Bar Pr' Albinc Rogac+ Set Trade Simda Zavarovalnica Sava iFEELslovenia CID Idrija ebelarstvo Lapanja Prevozi in apartmaji pik Vezenje Homec
Občina Cerkno Občina Idrija Kliping Delo idrija.com Idrijske novice Visit Cerkno Eventnika
PGD Cerkno RAJ Cerkno RKJ Spodnja Idrija RS Logatec KUD Cerkno PK Cerkno Steg Cerkno 1


Alps, technical terrains and good maps... Yes, it is always nice to run on Cerkno Cup!
Matjaž Štanfel, Croatia